PRZEPISY

Bezglutenowy chleb ze słonecznikiem

SKŁADNIKI
230g mąki gryczanej Amarello
230g mąki owsianej
100g mąki ziemniaczanej
100g mąki z tapioki
7g drożdży suszonych
1 pełna łyżeczka soli (około 12g)
20g rozdrobnionych w malakserze nasion chia
300g mleka owsianego
250g wody
1 duża łyżka miodu
3 garstki słonecznika + 1 garstka do posypania chleba

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Mieszamy ze sobą wszystkie mąki (gryczana Amarello, owsiana, ziemniaczana i z tapiotki). Do mąk dodajemy sól, zblendowane nasiona chia oraz drożdże. Ponownie mieszamy. Dolewamy ciepłe mleko z wodą i dodajemy łyżkę miodu. Wyrabiamy ciasto, aż będzie miało jednolitą konsystencję. Na koniec dosypujemy słonecznik i dokładnie mieszamy.

Foremkę (o wymiarach 32x13cm) smarujemy olejem kokosowym. Przekładamy do niej ciasto, nakrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na godzinę. Gdy ciasto co najmniej podwoi swoją objętość, wierzch bardzo delikatnie smarujemy wodą za pomocą pędzelka i posypujemy słonecznikiem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni góra-dół i pieczemy godzinę.

Po upieczeniu, pozostawiamy do przestygnięcia na około 15 min, po czym ostrożnie wyjmujemy chleb z formy i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia na kratce.

* ciasto po wyrobieniu nadal jest klejące i ciężkie – takie przekładamy do razu po wyrobieniu do podłużnej formy tzw. keksówki
* jeśli nie mamy mąki z tapioki, możemy zastąpić ją ziemniaczaną

UŻYTE PRODUKTY